18 Haziran 2012 Pazartesi

RODGERS NE OYNATIR? LIVERPOOL NE OYNAYABİLİR ?
Yeni TD miz geldi kimi sevindi kimi sevinmedi kıymetli Liverpoolseverler. Swansea başkanı onunla ilk karşılaşmasını anlatırken elinde kalın dosyalarla geldi tam bir çılgın gibiydi ve ne yapacağını anlatıp durdu diyor.

Rodgers (buna kısa bir isim bulmak lazım)  Chelsea’de reserve takım antrenörü olmadan birkaç büyük kulüp gezip kendi oyun felsefesini belirlemeye başlamıştı. Model olarak bugün tüm dünyanın örnek aldığı Barça’yı örnek alması bazı açılardan talihsizlik olsa bile (kalifiye eleman eksikliği gibi) Swansea’de bunu bir nebze olsun yapabildiğini gösterdi bize.. 

Rodgers bir röportajında şunu  söylüyordu,  “Oyunu kontrol etmeyi seviyorum, Eğer topa %79 sahip olursanız kazanma şansınız artar. Bu tamamen mantıksal, ne kadar büyük yada küçük olduğunuzla ilgili değil. Topa sahip değilseniz gol yapamazsınız..”  Tabi aynı dönemde Chelsea’de olduğu (O ayrılınca Chelsea’den bir yakınım ölmüş gibi hissettim dese de) Mourinho’ya tam zıt bir oyun anlayışı benimsemişti..
Başka bir konuşmasında “Gücümüz takım olmamız. Messi dünyanın en iyi futbolcularından biri ve hatta birincisi ama o hala bir takım oyuncusu. Eğer Messi gibi biri bunu yapabiliyorsa eminim ki Nathan Dyer’da bunu yapabilir” demişti.

Yani oyun tarzımız kontrollü oyun, topa sahip olma, kaybedildiği anda pres ve top kapma..

KALECİ: Rodgers’ın oyununda kaleci oyunun bir parçası olmak zorunda bir başka demecinde şöyle diyor “Onlar 10 kişi + kaleci oynuyorlar bizim üstünlüğümüz burada biz 11 oyuncu ile oynuyoruz. Liverpool zaten Reina ile beraber oynadığı ve sürekli paslaştığı için (Hatta Carra’nın top tekniğinden iyidir Reina’nın top tekniği :D) ve zaten Reina Barça altyapısından çıktığı için burada bir sıkıntı yok..

STOPERLER: Barça genelde bu bölge de bir güçlü top kesici (Puyol) ve bir yüksek teknikli oyuncu (Pique) ile oynuyor. Pique çabuk ve yüksek isabetle pas atabildiğinden sanki +1 oyun kurucu gibi oluyor defansta.. Bizde de bu bölüm için Skrtel ve Agger yeter diye düşünüyorum. Coates’in 2 bölgede de yapabileceğini bir kenara yazalım ama bence Wilson bu şablonda bu sene kadroya girer gibi..

KANAT BEKLERİ:  Liverpool her iki tarafta da kanat beki kullanan takımlardan zaten, burada istenen oyuncuların hücum gücü de defans gücü seviyesinde olması ..  Her atak da hücuma çıkabilmeli ve ceza sahasına orta konusunda maharetli olmalı..  Johnson, Kelly ve Enrique düşünüldüğünde bu tip oyuncular dahası Johnson ve Enrique’nin içeri kat edip gol pozisyonuna da girebiliyorlar.. 

DEFANSİF ORTASAHA:  Burada bir “Deep Lying Playmaker”  oynamalı elimizde Lucas var bizim. Görev tarifini şu şekilde yapabiliriz bu bölgenin yüksek pas yüzdesi, oyunu okuma becerisi, kritik paslar atabilme kapasitesi, oyun buradan başlayacağından bu pozisyon hayati önem arzediyor. Alonso olsa mesela :D Lucas bu posizyonu bana kalırsa dolduramaz dolduramaz da bir transfer buraya lüks olur. İdare eder ama o kadar kaldı ki Lucas’ın özellikleri daha farklı bir DMC oyununa yatkın.  C.Adam ve Lucas son tahlilde buraya yazılabilir.

ORTASAHA: Burada 2 box-to-box yaratıcı oyuncu kullanacak Rodgers muhtemelen. Gerrard ilk aday diğer yer için Hendo, Adam ve takımda kalsın denilen Aqua düşünülebilir. Bu bölge de bir Iniesta etkisi bulmak zor olsa da Captain Fantastic bize başka türlü kat kat fazlasını verebilir.

KENAR HÜCUMCULAR:  Kenar Hücumcular yeri geliyor bu sistemde forvetten daha çok gol atıyor. Buyrun Villa, Pedro gerçeğine.. Burada Lig farkı da gözeterek diyebiliriz ki oynayacak oyuncular, seri, çalım kabiliyetli ve gerektiğinde de sıfıra inebilenlerden oluşsun. (Bkz Carroll meselesi)..  Şansımıza öyle en azından 1 futbolcumuz var. Suarez :D bu şablon için ben onun biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Sol kenarda oynayabilecektir problem olmadan, futbol zekası da orta üstü olduğundan mesela D.Villa’dan daha çok gol attırabilir forvete.. Bunun  yanı sıra Bellamy’nin hücumda her 3 pozisyonda da oynamışlığı var bu önemli..  Asimetrik bir dizilişte sağ tarafta bir AMC oynayabilir tabi (J. Cole yada İzlandalı çocuk gibi) fakat bana kalırsa bu asimetri bir kenar adamıyla sağlanmalı (Downing), he derseniz Cavani oda olur :D   Bu sene Sterling, Suso ve Pacheco bu pozisyonlarda değerlendirilebilir ayrıca..

FORVET: Burada son zamanlarda Barça “False 9” kullandı ama biz onu yapamayız. Ne o futbol zekasında ne de o futbol klasında adamımız var. Senenin sonuna doğru gösterdiği performansla (Euro 2012’de devam ediyor) Carroll bence Barça modelinin farklı bir yorumu olabilir takımımızda. Son zamanlar da çıktığı her kafa topunu alması bir yana çalım falanda atıyor..  Ama hücumda 3 pozisyon için 3 futbolcu az bile değil yok demek aslında.. Liverpool ne yapıp edip 2 Morgan A takıma çıkarsa en azından 1 forvet almak zorunda..

Görüldüğü gibi kimi oyuncularımız bu tarz oyunda başarılı olabilirken, bazıları her taktikte başarıl olabilecektir (Gerrard). Bazı bölgeler ise transferle doldurulabilir.
Bununla ilgili yapılacak transferler de bir başka yazı konusu olsun..Hiç yorum yok: