16 Ağustos 2016 Salı

YILDIZ FUTBOLCULAR VE KLOPP’UN YOLU

Kıymetli Liverpoolseverler merhaba, 1 yıl olmadan yeni bir yazı yayınlamak nasip oldu…

Bu bölümümüzde :) Klopp transferlerinin kendime göre incelemesini yapmak istiyorum…


Hatırlarsanız geçen yıl içerisinde Steward ve Ward’ın da olduğu bir grup futbolcuyu kiradan çağırdı ve bir grup U21 oyuncusuna zaman zaman forma verdi.. Çok akıllıca yapılan bu hamleler bize sezon sonunda saçma sapan transfer ücretleri olarak geri döndü..

Bu konuyla ilgili bir görüşümü de şuraya sıkıştırmak istiyorum, Altyapı tam da Klopp’un kullandığı gibi kullanılırsa iyidir. Amaç altyapıdan Messi bulmak olmamalı amaç yedek ve idare eder oyuncular çıkarmak olmalı altyapıdan..

Bakarsak Brad Smith, Ibe ve Allen çok ama çok iyi fiyatlara satıldı. Bu oyuncular bu sezon takımda kalsa muhtemelen 15 maç oynayamayacaktı.. Geçen sezon gibi kayıp bir sezonda oynadıkları maçlar bize yaklaşık 40M € getirdi.

Aldığımız oyunculardan sadece Mane için sanki çok verildi etmez dedik ama oda daha lig başında bizi mahcup etti, olsun böyle olsun olacaksa :)

Liverpool zannımca çok doğru olarak Dortmund tarzı transferler ile bu sezona başladı tek fark biraz daha çok para harcandı.

Mane gibi çok kişinin çok büyük etki yapmaz dediği bir adamı alt lige düşen bir takımın en etkili adamını, Schalke gibi bir takımdan Bundesliga gibi hızı da sertliği de iyi bir takımdan parlamaya aday ve bölgesi için genç sayılabilecek bir futbolcu almak bence riskli ama ilk maç sonunda gördüğümüz kadarı ile doğru kararlar oldu..


Şu halde hala harcayacak paramız olabilir ama kim alınabilir hangi Yıldız futbolcu takıma yarar sağlar diye düşününce Messi, Neymar, CR7 ve belki Zlatan dışında kim alınabilir. İyi bir oyuncu olmasına rağmen bir Zidane değil diyebileceğimiz Pogba  bile 100M üstüne gidiyor. Yani alınacak takım kurtaracak bir oyuncu da yok maalesef ortalıkta..

Değişen (ve gelişen) takım savunmaları, komplike setler Yıldız futbolculara alan bırakmıyor. Böyle olunca aldığı pası yana veren Beşiktaşlı eski futbolcu Wilson tarzı (Çok yaşlanmışız be :)  ) futbolcular oluyor büyük yetenekler..

Tam da bu bağlamda Liverpool kadrosundan bahsetmek lazım aslında elimizde ki kadro ecnebilerin “Tricky” dediği tarz futbolcular var Mane, Firmino, Coutinho, Lallana, Wijnaaldum, Ojo ve hatta Can, Hendo ve Milner da top ile gidebilen oyuncular (Tricky değiller tabi)

Yani takım halinde top sürebilen bir şekilde pozisyona kendi kendine girebilen bir takım kurulmakta, Couqelin, Carrick, Ander Herrera vb. gibi pas atıp pas bekleyen oyuncular değil… Dolaysıyla dinamik, pres yapabilen, hücumda ve savunma da rakipleri yorabilen bir takım olacağız. Forvette ve Sol bekte Nispeten bir zayıflık var gibi duruyor fakat Origi’nin Dortmund’a Klopp tarafından istendiğini de düşünürsek hem bu sene daha fazla forma giyecektir hem de daha yararlı olacaktır.  Sol taraf içinde tek söylenebilecek her hafta rakibe 1 gol yazmalıyız olur heralde :)

Buradan yola çıkarak söylemek isterim ki, biraz şansımız olursa Ligi ManU’nun önünde bitiririz. (Onlar ikinci olur inşallah bu öngörüm tutacaksa :D )

Hiç yorum yok: