27 Ağustos 2015 Perşembe

NEDEN LUCAS OYNAMALI NEDEN HENDO VE MILNER OLMAZ ORTA İKİLİ OLARAKAnladığım kadarıyla BR’nin maç öncesi takım taktiği konusunda biraz eksikleri var..  Sezon da mütemadiyen ikiden fazla taktiksel yerleşim kullanıyoruz.

3lü defans, 4lü ortasaha, baklava ortasaha, çift forvet, tek forvet, kanatsız ortasaha, kanatlı ortasaha denemediğimiz taktiksel diziliş kalmadı nerdeyse (one & box zone defence olur mu :) ) Parantez için de basketbol ile de ne kadar ilgili olduğumu gösterdikten sonra, bana göre neden Lucas’ı bu kadar sevdiğimi neden BR’nin sevmesi gerektiğini anlatmak istiyorum.

Bu bloğun blog olduğu zamanlar da sıkça Lucas konuk olmuştu yazılarımıza onu önce sevmedik (http://liverpoolicin.blogspot.com.tr/2010/08/ada-basn-da-siz-kymetli.html ), sonra çok sevdik (http://liverpoolicin.blogspot.com.tr/2011/12/lucasin-sakatliginin-onemi-ve.html )…

Rafa onu (kendisine burdan selam yolluyorum) Gremio’dan aldığında 19 yaşında yılın futbolcusu seçilmiş hücuma dönük ortasahaydı. Rafa onu çok övdü bize (linki verilen yazılarda görebilirsiniz) biz inanmadık pek sarışın mavi gözlü berezilyalı mı olur dedik? Rafa çok iyi yaptığı bir şeyi onun da üzerinde uyguladı tıpkı Kuyt gibi başka bir pozisyonun adamı yaptı.

Önünde ki futbolcular birbir satılırken o sürekli arttırdı oynama süresini ve hep takıma sadık kaldı (hoş BR sadık adamlardan pek hoşlanmıyor ama :)  ) şimdi tam gitti derken bir defa daha takımda kaldı ve Arsenal maçında sahada kaldığı süre boyunca takımı ileri iten top kapan, pas yapan adam oldu.

Lucas’ı bu kadar sene izledikten sonra söyleyebilirim ki kıymetli Liverpoolseverler, Lucas oynamayınca yokluğu farkedilen bir oyuncu değil bilakis oynadığında farkı belli olan bir oyuncu.. Lucas pas arası yapar, maç heyecanında farketmezsiniz, pası en uzak yere vermez çoğu zaman mecbur değilse 5 metreye 10 metreye pas atar siz oyunun yönünü değiştirdi demezsiniz bir kere bile. Sonra koşarak, 3 metre kayarak top almaz ondan alkışı azdır çünkü o pozisyonunu çok iyi bilir (Rafa’ya aşk olsun ne öğretmiş) ve tereyağdan kıl çeker gibi alır gider topu..  Sonra bir kısmımız maç sonunda alır eline bakar istatistiklere ve derki nasıl yani senelerce EPL’nin top çalma kralı bu adam mı? Bu kadar pas arası mı yaptı. Aldığı topların %80 ini kendi bulunduğu alandan daha ileriye mi oynadı.. Yok artık Lucas bu kadar topu ne zaman oynadı?

Evet kıymetli Liverpoolseverler, Lucas böyle bir futbolcu oynadığında anlarsınız nasıl büyük bir takım oyuncusu olduğunu…

Bu arada bilgi amaçlı buraya Lucas’ın Arsenal maçı istatistiklerini koyuyorum, 27 pas yapmış bunların 17 si başarılı, 3. Bölgede 10 pas yapmış 6 sı başarılı, 2. Bölgede 14 pas yapmış 11 i başarılı…

7 kez top kapma girişimi olmuş, 6 kez başarmış, 4 kez pas arası yapmış ve 1 kez de kaleye çekilen şutu bloklamış.  75 dk da bunları yaptı ve geçen haftalar yedekte bile değildi, düşünün..


Gelelim meselenin ikinci kısmına, Milner ve Hendo kelimenin tam anlamıyla box to box midfielder yani ne demek herşeyi yapar biraz demek. Yapıyorlar da sağolsunlar fakat kıymetli Liverpoolseverler Gerrard – Hendo gibi olmuyor Milner – Hendo Çünkü Gerrard o kadar büyük bir yıldızdı ki gerektiğinde Deep Lying gerektiğinde AMC oynayabiliyordu. Oyun kuruyordu, rakip bozuyordu ne görev verilirse ona uygun oynayabiliyordu. Milner – Hendo ise sağ tarafta oynar göbekte oynar ama bildiğimiz oyun kuruculardan değiller (Hendo’yu BR Gerrard’dan önce denedi oyun kurucu olarak olmadı hatırlayın), defans yaparlar ama Lucas gibi değil..

Böyle olunca oyunumuz çok sıradanlaşıyor, yaratıcılık sadece Coutinho’ya kalıyor ki bence bu başka bir yazının konusu olacak kadar uzun bir konu. Fakat şu kadarını söyleyeyim bence Coutinho en çok ikinci bir yaratıcı AMC ile iyi olur..

Yaratıcılık konusu bence çok önemli, anlıyorum BR daha mücadeleci bir ortasaha istiyor ama ne pahasına, takım Benteke’nin Cou’ya top indirip şut çekmesine kalıyor. Sağda Clyne bu işi yapabilecek gibi görünse de BR’nin tercihi sol bek Gomez’in bu konudan haberi yok.. Yani takımın acil yaratıcılığa ihtiyacı var bu durumda bana kalırsa ortasahadan biri kesilip oraya biraz daha topla kat edebilen Emre Can eklenmeli sağ kanattan Ibe kesilip Milner sağ kanat / ortasaha gibi oynamalı Lucas takıma kalıcı olarak dahil edilmeli. Bu sayede Firmino takıma dahil edilebilir “Second Striker” olarak. Yaratıcılık sorunu da bir nebze ortadan kalkar.


Aksi durumda Firmino Arsenal maçında ki gibi sağ kanatta vaktinden önce yoruluyor, etkin olacağı bölgelerden uzakta kalıyor. Liverpool son derece tahmin edilebilir oynamaya başlıyor.
Aslında hala 3-4 gün varken bir oyun kurucu takıma eklense hepsinden güzeli olur ama yapmazlar kardeş bu bizimkiler..

Bahsettiğim kadro şu şekilde olacak kıymetli Liverpoolseverler (kadro da Gomez benim değil BR tercihi olduğundan orada :D ) 

Mignolet

Clyne – Skrtel – Sakho (lovren) – Gomez 
Lucas

  Emre Can
(Milner) Hendo
Coutinho
Firmino

Benteke

Hiç yorum yok: