29 Mart 2012 Perşembe

LIVERPOOL NEDEN BU HALDE ?

Kıymetli Liverpoolseverler bildiğiniz gibi takımımız özellikle bu ay bir saldı kendini, bir bıraktı ki sormayın.. Bahar yorgunluğu mu desem, İstanbul’a bu kış çok kar yağdı sebep bu mu desem bilemiyorum :D

Şimdi yukarı da saydığım nedenleri bir kenara bırakalım başka nedenler var mı bir bakalım..


KİNG KENNY TAKIMI İYİ YÖNETEMİYOR…
Aman kıymetli Liverpoolseverler çarpılırsınız.. Bu adam Liverpool tarihinin en büyük oyuncusu, en çok şampiyonluk görenlerden ve en büyük Teknik Direktörlerinden.. 1 yılı aşkın süredir takımın başında ve çok kötü oynayıp yenildiğimiz maçlar bir elin parmaklarını geçmez.. Kaldı ki hala en çok korner atan, en fazla topu direkten dönen, en fazla atak yapan takımlardan biriyiz.. Yani kıymetli Liverpoolseverler takım gol atana kadar her şeyi yapabiliyor genellikle..
KİNG KENNY TRANSFER YAPAMIYOR..
Rafa’dan sonra gelen Hodgson’ı saymazsak (kıymetli Liverpoolseverler izin versin saymayalım) King Kenny geldiğinde takımda en bariz şey, yeni futbolculara olan ihtiyaçtı. Rafa Sacchi ekolünün günümüzde ki en etkin düşünürlerinden ve uygulayıcılarından biri olarak, takımın ortaya koyduğu değerin, bütün futbolcuların bireysel değerlerinden üstün olduğunu savunan bir TD ve sahada oynayanlar için siz düşünmeyin sizin yerinize ben düşünüyorum diyebilecek kadar büyük bir taktisyen.. Böyle olunca bugün GS’de kadroya giremeyen Riera bile taktik disiplininden ötürü yokluğu hissedilen futbolcu olabiliyordu. Birde bunun üzerine Rafa’nın sürekli futbolcu satmak zorunda kalmasını koyun (Alonso, Sissoko, Babel, Keane)
King Kenny yazın bunun bilinciyle transfer harekatına girişti.. Ocak transfer döneminden elinde Torres’in yerine Suarez ve Carroll vardı zaten.. Orta sahaya Fergie’nin sadece frikik atışları 10 milyon eder dediği C.Adam alındı. FIFA tarafından geleceğin 20 yıldızı olarak onurlandırılmış Sunderland’li Henderson alındı. Sol beke Enrique, Sol açığa Downing Forvete Bellamy takviyeleri yapıldı. Son olarak da genç stoper kontejanından Coates katıldı kadroya..
Kağıt üzerinde bu alınan futbolcuların hangisine kötü denebilir. Championship’te yılın futbolcusu seçilen ve EPL’de ilk yarıda 9 gol atan genç Carroll’a mı? Geçen yıl Villa’nın en iyi 1-2 oyuncusundan biri olan Downing’e mi.. Sunderland’in orta saha patronluğunu henüz 20 yaşında eline geçiren Henderson’a mı?
Tamam bu sezon performans gösteremiyor olabilir bazıları ama nihayetine bu futbolcuların hiçbiri 3-5 aylığına alınmadı..  

SUAREZ BU TAKIMIN YILDIZI MI, CARROLL BERBAT FUTBOLCU MU YADA GOL SORUNU KİMDEN KAYNAKLANIYOR ?
Öyle mi acaba, Liverpool yakaladığı pozisyonların %10 undan azını gol yapabiliyor. Bu rakam ManU’da bizim iki katımız neredeyse.. Basit bir hesapla eğer en çok gol pozisyonuna giren takım bizsek ve ManU oranında gol atarsak ManU’yu gollerde geçeceğiz demektir. Gol demekse kazanmak demektir.
Şimdi Suarez’i ele alırsak, bu sezon maç başına 8,6 civarında ceza sahası içinde topla buluşuyor. 2 sezonda 44 maça çıktı bizimle ve 41’inde ilk 11 de başladı. Bu sezon çoğunda (hemen hemen hepsi) ilk 11 başladığı bu maçlarda 7 gol atabildi. Takımımızın gol yollarında ilk opsiyonu 25 maçta 7 gol atmış.. Ceza sahasında topla buluşma oranı olarak en önde olan oyuncunun sadece 7 gol atabilmesi enteresan değil mi ? Biraz sıksa bir maçta atar o kadar gol..  
Diğer tarafta ezilmiş, tu kaka ilan edilmiş, 22 yaşında bir genç var Andy Carroll :D .. Carroll çoğu yedekten toplam 35 maça çıkmış. Bu sezon çoğu yedekten gelerek 28 maça çıkmış ve 3 gol atabilmiş.. Muhtemelen ceza sahası içinde Suarez’in yarısından az topla buluşuyor (istatistik bulamadım) Muhtemelen aldığı dakikalar Suarez’in yarısı kadar ve 3 gol atmış.. Acaba bu oynadığı maçların çoğunda ilk 11 başlayıp sahada kalsaydı kaç gol atardı. Hem Unutmayın son maçta Cadwell golü atarken şut feykinin önüne atlayan futbolcu da Carroll’dı..
Benim kanaatim odur ki bir gol sıkıntısı çekiyoruz gerçekten ama bunun başlıca iki sorumlusu Suarez ve Downing’dir. (Downing’de en çok şut çekip en az kaleyi tutturan futbolcu :D)

KADRO YETERSİZ ?
Bu konu kısmen doğru olsa bile ben bu konuyu Lucas bağlamında incelemenin doğru olacağını düşünüyorum..
Lucas geçen yılın 2. Yarısından başlamak üzere gittikçe arttırdığı performansıyla bu sezon hemen sakatlanmadan önce takımın en değerli elemanlarından biriydi.. Futbolunu farklı bir boyuta taşımıştı tabiri caizse o kadar ki bu sezon için onun Top Kapma sayısına ulaşan bir Liverpool’lu oyuncu hala yok. Maç başına yaklaşık 2 gibi pas arası da vardı. Özellikle bu sezon attığı pasların %87 sini hücum bölgesine doğru oynamaya başlamasıyla bizim için X faktör olmuştu. Fakat sakatlandı işte, takımda alternatifi olmayan şu an için tek futbolcu konumunda.. Onun olmadığı bu süre zarfında yerini Spearing ile doldurmaya çalıştık. Geç Scouser o bölge de idare etse de Lucas’ın katkısının yakınından geçmedi henüz.. Ayrıca artık yaşlanan ve yavaşlayan Kuyt ve Carra gibi oyuncularımızda beklenen katkıyı verememekte..

DEFANS SORUNU
Sezon başında King Kenny’nin daha çok Agger ve Skrtel’i kullanması ve artık nihayet bu iki oyuncunun uyum yakalamasıyla önceleri çok az gol yiyorduk kıymetli Liverpoolseverler.. Rakibin santraforuyla Skrtel uğraşırken, Agger topla ileri çıkıyor ve pas atan defans adamımız oluyordu. Özellikle oyun sıkıştığında Agger çok faydalı oldu. Ama Agger sakatlanmadan hiçbir sezonu tamamlayamadı bu güne kadar kıymetli Liverpoolseverler ve King Kenny takıma Carra’yı monte etti. Şu anki durumumuz Skrtel ve Carra’nın hemen hemen aynı tipte ve uyumsuz iki stoper olduğunu üstelik Carra’nın artık yaşlanarak yavaşladığını gösteriyor bizlere..

Haşa Carra gitsin falan diyecek bir adam değilim, ne var ki takım içerisinde oyunculara ağbilik yaparak ve Carling Cup’tı FA Cup’tı oynayarak kariyerini bitirsin diye düşünüyorum..   

PEKİ ÇÖZÜM NEDİR
Çözüm her şeyden önce King Kenny’ye inanmaktır. Bugünler de  King Kenny’nin transferleri Comolli’nin yapmasından rahatsız olduğu söyleniyor (Yani Henderson’u Comolli mi almış :D). Acil olarak transferleri King Kenny yapmalı..
Gol problemi konusunda radikal bir önerim var.. Suarez’in gol kaçırmasını bir kenara bırakalım (nasıl olsa atmaya başlayacaktır) Bu ırkçılık olayından ceza aldıktan sonra İngiltere’de ona çok iyi gözle bakmıyor kimse, kaldı ki her maç kendisini yere atmasından rakiplerinde saygısı kalmadı ve nihayet gerçekten faul olduğunda bile hakemler Suarez’e vermiyor bu faulleri bu sebeple çok kritik fauller ve hatta penaltılar verilmiyor. Dolayısıyla bu açıdan takıma zarar veriyor. Bence satılmalı PSG ve Real Madrid onu isterken.. Suarez’den gelecek 30-40M da zinhar beklemeden Cavani’ye aktarılmalı..
Sezonun bu bölümünde CL şansımız azalmışken ve EL’ye katılabiliyorken genç oyunculara yer verilmeli.. Bu dönemde Coates, Kelly, Suso, Morgen ve Sterling  az da olsa oynatılmalı..
Herşeye rağmen Liverpool’un sorununun çok derin olmadığını düşünüyorum her sezon bu kadar top direkten dönmez bu kadar şut auta gitmez neticede..

4 yorum:

aea dedi ki...

Gözünden kaçtığını düşündüğüm yahut aklımda kalan tek bir nokta bile yok. Ellerine, klavyene sağlık Şerif Abi. Son olarak "umut Liverpoollu'nun ekmeği" :)

Shareef dedi ki...

Eyvallah :D Yıllardır umut ekmeği yiyoruz olmasa ne yapardık :D

winston barian dedi ki...

*takım eğer amaçsızca oynuyorsa sorumlu maalesef ama maalesef teknik direktördür.
*Şu an king, caretaker değil menajerdir.senelik 4,5m euro almaktadır ve transfer yapıp yapamaması da bizim değil onun sorunudur.
*Her türlü başarısızlığı hazmedebilirim ama ruhsuz oyunu asla! everton'a karşı oynanan oyunla wigan'a karşı oynana oyun arasındaki nitelik farkının sorumlusu da biz olamayız. Ya da bu takım gazla sahaya çıkıyordur dolayısıyla teknik direktöre değil gazadam imparatoreye ihtiyacı vardır.
* takım 2 senede kendini toplasın spurs gibi üstüne koya koya gelsin derken bunun ipucunu da görmek isteriz. 1,5 sene sonunda altyapıdan düzenli oynayan adam geldi mi? transferler en az %70 oranında tuttu mu? takımın taraftarın kafasında canlandırabileceği bir oyun şablonu oluştu mu? Önce bu soruları cevaplayalım.
*Değişen nedir 16 ayda, ilk günlerde yandan sürekli gülümseyen ve genç oyunculara cesaret veren kenny gitti (flannagan'a bakışını hatırlıyorum pantolonunu çekiştirip kahkahayla genç adama moral veren baba gibiydi, korkma canım ben bu sahaya 1000 kere çıktım sen de 1000 kere çıkacaksın dünyanın sonu değil) Şimdi ise gülemeyen, sürekli düşünceli ve stresli bir adam geldi. İşi tabi ki kolay değil.
*takımın sorunu nedir? orta/uzun vadede transfer politikası güdememesi ve buna bağlı olarak kadro derinliği oluşturamaması. Gerrard iyileşsin bizi kurtarsın anlayışı ile maalesef ancak bu sezonu çıkartırız.
*Takımın nitelikli (lucas?) ve çok orta saha oyuncusuna ve bunların kendilerini geliştirebilecekleri sağlıklı ortama ihtiyaçları var. (her topu alanın gerrard'ı araması çaresizlik midir zorunluluk mudur bunun da polemiğine girmek istemem)*Altyapımız gerçekten yerlerde sürünüyor ve stearling'in daha 15 kilo alması lazım. benim gördüğüm kadarıyla onun olacağı en iyi yeni bir shaunwright philips'tir ki o da fiziğinin dezavantajıyla bu ligde çok tutunamamıştır.
*Kendi yolumuzu yine kendimiz çizmeliyiz, aman wenger 6 senedir kupa kaldıramıyormuş, yok fergie'nin de elinde berbatov patlamış anlayışıyla küçük takım oluruz.
*Rakiplerimizi şu açıdan kıyaslamaya alalım, scholes 38 ve gigs 39 yaşında olup man. utd ortasahasında düzenli oynarlarken gerrard 31 ve carra 32 olup liverpool fc'nin kadrosunda olamamaları (carra yedekken gerrard'ın 2 sene daha oynarım sonra bana müsade havasında olmasını kastediyorum)
*Altyapımız patlamışsa, yerinde ama çok pahallı olmayan transferlerle yolumuza devam etmeliyiz. alonso (yamulmuyorsam 12milyona gelmişti) meirelles (galiba 14 milyondu) doğru transfer politikasının ürünleriydi
*14 nisan'da everton maçı var, belki yine geçen haftaki maç gibi iyi oynar ve finale çıkarız, iyimserlik havası geri gelir ama bu sorunlar çözülemezse gelecek seneye de şimdiden hoşçakal diyebiliriz.

Shareef dedi ki...

winston barian, katılmıyorum sana.. Çünkü takım bence cardiff maçına kadar iyi kötü üstüne koyarak geliyordu.. Ama oyuncuların çoğu lig bitti havasında.. altyapıdan da oyuncu gelmiyor değil Flanagan ve robinson en azından biri her hafta kadroda oluyor.. Kaldı ki Merseyside çocuğu Kelly artık bir A takımı oyuncu sayılıyordur heralde.. Liverpool'un sorunu İyi bir TD'yi geçmişte iyi bir yönetimle buluşturamamışlardı (rafa ve Amerikan Sığırları) şimdi berbat olan bir çekirdek kadroyu iyi bir Td ve iyi bir yönetim devraldı ama 16 ayda bu kadar paranın harcandığı bir ortamda maalesef başarılı olunamaz.. Bizde bunun sıkıntısını yaşıyoruz.. Ruhsuz oyun konusunda haklısın ama bu takım bence birkaç kişinin yola getirilmesiyle çok ruhlu bir takım olacaktır..